СЕРГІЙ ВАСИЛЬКІВСЬКИЙ
1854–1917

Сергій Васильківський
Один з найпопулярніших українських художників кінця 19 – початку 20 сторіччя. Сергій Іванович залишив по собі близько трьох з половиною тисяч творів – головним чином пейзажі, а також кілька історико-побутових композицій і портретів: зокрема, Богдана Хмельницького (1900), колег -художників Петра Левченка та Микола Самокиша (обидва – 1900 рік), Тараса Шевченка (1910-1911). На жаль, багато творів загинуло під час Другої світової війни. Впродовж більше ста років твори Васильківського є самобутнім яскравим взірцем глибокого самовираження і високого професіоналізму видатного живописця. В них живе мальовнича Україна. Прагнучи народності змісту зображуваного й оповідності жиповисної мови, митець не спрощував, а поглиблював структуру образотворення. Намагаючись зображувати все – і природу, і людей, Сергій Васильківський, мабуть, підсвідомо відчував, що найкраще він розкривається передусім у краєвидах. Сюжетні зав`язки у його композиціях майже завжди незначні стосовно обширу пейзажу, людей він зображував здебільшого зі спини або збоку, старанно “вписуючи” їх у природу. Головним у пейзажній творчості Васильківського завжди був образ України. Природу батьківщини Сергій Іванович найраще знав, розумів і зворушливо любив. У її стані і настрої він відчував стан і настрій людей. Митець завжди творив: у повторах варіював пори року, доби, прагнув передати мінливі, динамічні і витончені в колориті моменти в житті природи; у нових роботах дошукувався нової образно-пластичної виразності. Також любив Сергій Васильківський малювати козаків. У 1911-у році написав “Козака Мамая” – того, що триста літ живе, та не поступається своїми принципами ані богові, ані чортові. В образі народного героя, який, склавши по-турецькому ноги, сидить стомлений, перепочиває перед новим походом, є щось і від Тараса Шевченка, і від самого Васильківського.
Книги про Сергія Васильківського:
- М.Рутковський. Сергій Васильківський. Прага, Видавництво Української Молоді, 1927.
- О.Ніколаєв. Сергій Васильківський: життя й творчість. Харків, Пролетарий, 1927.
- Безхутрий М. С. І. Васильківський. Нарис про життя та творчість. Київ, 1954.
- Огієвська І. Сергій Іванович Васильківський. Київ, Наукова думка, 1980.
- Сергій Васильківський. Комплект листівок. Київ, Мистецтво, 1984.
- М. М. Безхутрий. Сергій Васильківський: Альбом. Київ, Мистецтво, 1987.
- Яворницький Д. З української старовини. Альбом. Малюнки Миколи Самокиша, Сергія Васильківського. Київ, Мистецтво, 1991.
- Сергій Васильківський (1854-1917). Альбом. Хмельницький, Галерея; Київ, Артанія Нова, 2006.
- Сергій Васильківський: українська доля Дикого Поля (твори зі збірки Харківського художнього музею). Київ, Майстер книг, 2013.